Hello and welcome to The Governing Body page at Sheringham Woodfields School. Below you will find information on our members and downloads of statutory publications.

If you are interested in becoming a Governor at Sheringham Woodfields School, please contact Matthew Smith, on 01263 820520. We are keen to hear from anyone wishing to contribute and support the school.

No Governor has any business or pecuniary interest in the school (as declared in July 2020).

The Full Governing Body meet a minimum of 6 times per Academic Year. The Full Governing Body sits without any separate Committees in respect of Finance, Personnel and Curriculum. All such matters are reviewed by all Governors at Full Governing Body meetings. Our terms of reference reflects this change.

A separate committee exists for Pay related decision and Complaints.

The Governing Team

Head TeacherJames Stanbrook
Photo of James Stanbrook
Teacher - Willow Class/Staff GovernorJacob Millin

Appointed 19/10/2020
4 Year Term of Office

Photo of Jacob Millin
Parent GovernorLisa Harvey

Chairs and sits on Curriclum Committee
Date of Re-Appointment: 31/01/2020, 4 year term of office
First Appointed via Parental Ballot (Spring 2012)

Photo of Lisa Harvey
Parent GovernorSarah Dewhurst

Chairs and sits on all Committees
Date of Re-Appointment: 08/12/2020 4 year term of office
Appointed via Parental Nomination

Photo of Sarah Dewhurst
Chair of GovernorsStephen Charles Thurlow

Date of appointment 04.07.2018. 4 Year term of Office.
Elected and Appointed to Chair 16.09.2020.
Appointed Foundation Governor by Trust Norfolk-SEN 16.10.2020.

Photo of Stephen Charles Thurlow
Clerk to GovernorsNatasha Patterson

Date of Appointment 06/02/2019
Does not have any voting rights on any aspect of Governance.

Photo of Natasha Patterson
Foundation GovernorJanet Terry

Date of Appointment: 04/12/2019, 4 year term of office
Co-opted by the Governing Body, following a skills audit by the Governing Body.

Photo of Janet Terry
Vice Chair of GovernorsAnne Davies

Date of appointment 07.10.2020. 4 Year term of Office.
Elected and Appointed to Vice Chair 26.03.2021.

Photo of Anne Davies
Co-opted GovernorDaphne Lucas-Lee

Date of appointment 07.10.2020. 4 Year term of Office.

Photo of Daphne Lucas-Lee
Co-opted GovernorAlison Williams

Date of appointment 07.10.2020. 4 Year term of Office.

Photo of Alison Williams